top of page

Zavedamo se pomembnosti agilnih metodologij v sodobnem poslovnem okolju. Zato vsako leto izvajamo obsežno raziskavo o uporabi agilnih pristopov med različnimi slovenskimi organizacijami. Cilj raziskave je zagotoviti celovit pregled stanja agilnosti v Sloveniji in ugotoviti, kako se trendi razvijajo skozi leta. Poudarek je na identifikaciji trenutnega znanja o agilnosti, odkrivanju izzivov, s katerimi se soočajo podjetja, ter zbiranju idej za teme naših 'meetup' dogodkov. Raziskava je anonimna in omogoča poglobljen vpogled v razumevanje in uporabo agilnih metod v slovenskem poslovnem prostoru

Agilnost v Sloveniji

Raziskava se v letošnjem letu širi z dodatnim poudarkom na analizi trendov agilnosti in njenem vplivu na poslovanje slovenskih podjetij. Osredotočamo se na preučevanje, kako podjetja implementirajo agilne metode v praksi, in kakšen učinek ima to na njihovo delovanje v hitro spreminjajočem se poslovnem okolju. Posebna pozornost je namenjena zbiranju podatkov o novih izzivih in priložnostih, ki jih agilnost prinaša v letu 2023. S tem želimo podjetjem omogočiti boljše razumevanje in učinkovitejše upravljanje s spremembami, ki jih prinaša dinamično poslovno okolje.

 

O metodologijah in udeležencih

Raziskava je potekala popolnoma anonimno, analizirani podatki se osredotočajo izključno na splošne trende. V naši raziskavi smo uporabili anketni vprašalnik, ki ga je izpolnilo skupno 114 posameznikov iz različnih podjetij. Udeleženci raziskave so zastopali širok spekter funkcij, vključno s tehničnimi strokovnjaki in agilnimi svetovalci kot tudi z vodilnimi in strateškimi delavci, ki so igrali ključno vlogo pri implementaciji agilnih metodologij v svojih organizacijah. Med udeleženci je bilo kar 75 velikih podjetij z več kot 251 zaposlenimi, kar predstavlja 66% vseh sodelujočih. Srednje velika podjetja, ki zaposlujejo med 51 in 250 ljudmi, so predstavljala 20% udeležencev, medtem ko so mikro in mala podjetja z manj kot 50 zaposlenimi sestavljala 14% vseh odgovorov. Ta raznolikost v velikosti podjetij nam omogoča celovitejši vpogled v uporabo agilnih metodologij v različnih organizacijskih kontekstih.

V raziskavi je poleg interpretacije rezultatov tudi medletna primerjava (2022 - 2023), primerjava raziskav o stanju agilnosti v Sloveniji (2021, 2022, 2023) in prihodnje strategije gilnih praks za uspeh.

Z vsakoletno izvedbo raziskave bomo prejeli boljše primerjalne rezultate in jasnejše stanje agilnosti v Sloveniji.

Zahvaljujemo se vsem sodelujočim posameznikom in podjetjem, katerih prispevki so bili ključni za to raziskavo. Njihova prizadevanja so nepogrešljiva za razvoj agilnosti v Sloveniji in krepitev konkurenčnosti naših organizacij. Prepričani smo, da bo “Stanje agilnosti v Sloveniji” še naprej ključno orodje za spremljanje agilnih strategij in oblikovanje prihodnosti slovenskega poslovnega prostora.

Posebna zahvala za podporo pri letošnji raziskavi gre podjetju Smartis d.o.o., ki je med drugim tudi Atlassian Platinum Solution Partner. Smartis in Atlassian se zavedata pomembnosti vpeljave agilnih pristopov in to podpirata skozi različne pristope in orodja. Med najbolj znanimi je seveda orodje Jira, ki se je tudi letos izkazalo kot najbolj uporabljano orodje v agilnih ekipah slovenskih podjetij.

Prenesite raziskave

Stanje agilnosti v Sloveniji 2023

Stanje agilnosti v Sloveniji 2022

Stanje agilnosti v Sloveniji 2021

Prenesite poročilo 2023

Prenesite poročilo 2022

Prenesite poročilo 2021

Za raziskave preteklih let prosim pišite na: enej@facilitribe.com

bottom of page